1940’lar…
Tarihteki ilk DJ dans partisi İngiltere Otley’de, bir Dj’in jazz kayıtları çalmasıyla yapıldı…
Aynı DJ’in, ilk kez twin turntable’ı kullanan kişi olduğu da iddia ediliyor.
Yine 1947’de, Paris’te Whiskey a Go-Go gece kulübü açıldı. Bu kulüp Dünya’nın ilk diskotek’i olarak tarihe geçmiştir.
1950’ler…
Ses sistemleri, Jamaica’nın gettolarında doğdu.
Caddelerde yapılan partilerde, DJ’ler arası yarışmalar düzenleniyor, bu yarışmalarda hem en iyi PA sistemine sahip olanlar hem de en yeni sound’u yakalayanlar inceleniyordu.
Güncel tonlara olan tutku, DJ’liğin superstar çağını yakalamasına vesile oldu.
1960’lar…
1960’lar, özelleştirilmiş DJ ekipmanlarının doğduğu yıl. Rudy Bozak’ın CMA-10-2DL DJ mixer’ı da bu tarihlerde çıkmıştır.
1970’ler…
DJ Kool Herc, benzer kayıtlar arasındakini ritmik enstrümantal sekansı uzatıp kısaltabilmek için bir teknik geliştirdi. Bu teknik, Turntablism’in başlangıcıdır.
Turntable kullanma sanatı, yalnızca müzik çalmak değil aynı zamanda sound’u manipüle edip orijinal müzik yaratmaktır.
Technics’in ilk sl -1200 serisi de 1974 yılında çıktı ve 70’lerden bu yana barları ve klüpleri ele geçirmiş durumda. Yüksek motor gücüne sahip olan Technics, Dj’ler için bir kilometre taşı ve mix dünyasına yepyeni yollar açan bir klasik. Gerçek endüstri standardı.
1980’ler…
80’lerin başında NYC Disco DJ Lary Levan eklektik miksleri ile kült bir hayran kitlesi kazandı.
Lary Levan’ın ev olarak tanımladığı bu kulüp, DJ ve Kulübün markayı birlikte yarattığı modern dans kulüplerinin atasıdır.
Tam da bu zamanda House müzik doğdu. Elektronik müzikten kaynağını alan ve disko müzikten esinlenen House müzik, ismini DJ Frankie Knuckles’ın ev sahipliği yaptığı Chicago’daki Warehouse Kulüpten alıyor.
1985 Miami Fort Lauderdale’de ilk kez Kış Müzik Konferansı yapıldı ve o tarihten günümüze, dans müzik takvmini de ‘katılınması gereken bir etkinlik’ olarak yerini aldı.
Ocak 1987’de, Chicago’lu sanatçı Steve “Silk” Hurley’nin “Jack You Body” parçası İngiltere listelerinde 1. liğe yerleşti. Bu gelişme, House Müziğin popüler müzikle dirsek teması içerisinde olabileceğinin ilk sinyalleriydi.
Bunu takiben 1988’in 2. En çok satan single’ı bir acid house kaydı, Coldcut’ın yapımcılığını üstlendiği Yazz’ın parçası “The Only Way Is Up” oldu. Parça 5 hafta boyunca İngiltere listelerinde 1 numarada kaldı.
Roland TB-303 1982’de icat edildi ve bass müziğe eşlik etmek isteyen gitaristler için tasarlandı. 303, 80’lerin sonuna doğru House müzik parçalarına eşlik etmenin bir yolunu da buldu. Böylece yepyeni bir sound yakalanmış oldu, Acid House.
1987’de İngiliz DJ Trevor Fung, Paul Oakenfold ve Danny Rampling, Ibiza’da tatil yaparken DJ Alfredo ile tanıştılar. Alfredo onlara Amnesia Gece Kulübünü ve adalarla ilgili her şeyi tanıttı. Grup, evlerine döndüklerinde Beyaz adada yaşadıkları güzel hisleri tekrar yaratmaya çalıştı ve böylece Rave sahnesinin tohumları atılmış oldu.
1990’lar…
90’larda dans müzik korsan radyo istasyonlarında çalınan bir müzikten, milyonlarca dolarlık global bir endüstriye dönüştü. DJ’ler bu dönemde gerçek anlamda bir ‘celebrity’ olmaya başladı.
90’ların ilk yarısında rave sahnesi, acid house sahnesinin üzerine inşa edildi. Rave sahnesi, dans müziği ve DJ’lerin imajını değiştirerek ilk superstar DJ’leri yarattı. Bu zamanlar, pek çokları tarafından zafer günleri olarak adlandırılır. Parti kültürü o kadar büyüdü ki, DJ isimleri herkes tarafından bilinmeye başladı.
90’lar dijital müziğin doğumuna da şahit oldu. MP3 dosya formatı icat edildi ve bu format yüksek kaliteli ses dosyalarının oluşturulmasına ve çalınmasına düşük bit oranlarıyla izin veriyordu. Sonuç olarak dosya boyutları çok küçüldü. Günümüz müzik endüstrisinin şekillenmesinde, müziğin ulaşılabilirliği konusunda ve kalitesinde büyük etkisi oldu.
1998’de Stanton, yepyeni bir konseptin çıkışını duyurdu. DJ’lerin turntable’lar ile bilgisayardaki dijital dosyaları kontrol etmesini sağlayan, yazılım ve müziğin kombinlediğini Final Scratch.
2000’ler…
Yeni çağın şafağıyla beraber DJ ajansları, Dj ücretlerini inanılmaz seviyelere çekti. Bunun sonucunda kulüpler oldukça zor duruma düştü ve DJ sahnelerini azalttı. Bu gelişme kulüplerin ve superstar DJ’lerin sonu muydu?
2001’de, Pioneer orijinal CDJ 1000’i çıkardı. CD girişlerini Vinyl turntable’lara emule edebilen ve scratch kabiliyeti ekleyen gerçek bir devrimdi. MKII’nin daha sonraki versiyonu 2003 yılında piyasaya sürüldü.
2012’ler…
Günümüzde dans müziği, pek çok çeşidiyle canlı ve dominant. Yakın gelecekte, Guetta ve Deadmau5 Grammy’de Chris Brown ve Foo Fighters ile sahne alıp Skrillex 3 ödül alırken, DJ Fresh İngiltere listelerindeki 1. Liğini koruma altına aldı. Üzgünüz gitar grupları. Dans müziğin zamanı.